Bezplatná právní poradna: Zákon o úřednících

Zákon o úřednících územních samosprávných celků říká, že jmenování vedoucích úředníků provádí vedoucí úřadu, a zákon o obcích stanoví, že pravomoc jmenovat vedoucí odboru je pravomocí vyhrazenou radě obce. Jaký vztah je mezi těmito úpravami?

Vedoucí odboru je jednoznačně též vedoucím úředníkem ve smyslu zákona o úřednících územních samosprávných celků a podle této úpravy by tak měl být do funkce jmenován vedoucím úřadu (tajemníkem). Nicméně zákonná úprava obsažená v zákoně o obcích se v tomto případě jeví jako úprava speciální, která má před úpravou zákona o úřednících územních samosprávných celků přednost. Pokud tedy mají být jmenováni vedoucí odborů obecního úřadu, územní samosprávný celek musí postupovat podle § 102 odst. 2 písm. g) zákona o obcích a tyto vedoucí úředníky na návrh tajemníka musí jmenovat rada obce. Vedoucí úřadu bude do funkcí jmenovat jiné vedoucí úředníky, kteří nebudou vykonávat funkci vedoucích odborů.

Obdobně tomu je i v případě odvolání vedoucích odborů.  

 

Pro lektory

 

Kalendář akcí SMO ČR

-
27. února 2018

49. Den malých obcí

Prostějov
27. února 2018

Den starostů v rámci veletrhu Aquatherm Praha

PVA EXPO PRAHA
28. února 2018

Krajská setkání - Plzeňský kraj

Parkhotel Plzeň (sál Conferenza) U Borského parku 31, Plzeň
28. února 2018 14:30-15:30

Rada Svazu - mimořádné zasedání

Plzeň, Parkhotel
 
1. března 2018

Krajská setkání - Karlovarský kraj

Krajský úřad Karlovarského kraje (zastupitelský sál) Závodní 353/88, Karlovy Vary
 
-
 

Kontakty SMO ČR

-

Svaz měst a obcí ČR
Projektová kancelář
5. května 1640/65
140 21 Praha 4
 

Projektová manažerka:
Lada Fógelová
fogelova.oz@smocr.cz
 

Manažer pro vzdělávání:
Jan Mareš
tel.: 730 894 888
mares@smocr.cz

 

-
Copyright © 2018 Svaz měst a obcí ČR Realizace SEAL, s.r.o.